Brangakmenių gidas

Brangakmeniai yra vieni geidžiamiausių mineralų žemėje. Jų ieškoma visame pasaulyje - vandenynų dugne, džiunglėse, dykumoje ir kitur. Jie vertinami ne tik dėl savo grožio, bet ir kaip puiki investicija.

Brangakmenio spalva tai svarbiausias ypatybė, pagal kurį juvelyrai vertina akmenį, nes spalva juvelyrikos pramonėje vaidina esminį vaidmenį. Būtent spalvos „grynumas“ papuošalui suteikia ypatingą grožį. Brangakmenių spalvose gali būti kitų spalvų pėdsakų ir jie laikomi vertingiausiais. Labai dažnai šiais laikais naudojamas brangakmenio terminis apdorojimas, kurio tikslas - sustiprinti spalvą arba pridėti brangakmeniui kitą spalvą. 

BRANGAKMENIŲ TONAS

Spalvos toną galima apibrėžti taip:

  • šviesus,

  • vidutinio šviesumo,

  • vidutiniškas,

  • vidutinio tamsumo,

  • tamsus

Labiausiai vertinami brangakmeniai yra vidutinio šviesumo ir vidutiniškai tamsių tonų. 

 

SPALVŲ SODRUMAS 

Spalvų sodrumo lygis yra ne kas kita, kaip tam tikros spalvos intensyvumo nustatymas. Kuo didesnis spalvos sodrumas, tuo brangakmeniai vertingesni.  Tačiau būna ir nepageidaujamų spalvų - tai pilkos ir rudos spalvos. 

ŠVARUMAS

Brangakmeniuose yra intarpų. Rasti akmenį be intarpų yra beveik neįmanoma, o vertingiausi brangakmeniai gali turėti net kelis skirtingus intarpus. Visiškai gryni akmenys yra labai reti, o jų kaina net kelis kartus didesnė nei tų, kuriuose yra intarpų. Dažnai brangakmeniai papildomai praturtinami aliejais ar derva, kad pašalintų ar paslėptų intarpus.

BRANGAKMENIŲ YPATUMAI

Brangakmeniai nėra atskiri mineralai, o sudėtingi mineralų deriniai, sudarantys unikalią visumą, t. y. brangakmenį. Tačiau dažnai inkliuzai, užuot sumažinę akmens vertę, papildomai ją padidinę.

Specialūs intarpai į topazus gali padidinti tokių akmenų vertę, bet ne rubinų ar smaragdų atveju. Ypatingi ženklai taip pat yra tam tikri spalvų intarpai ar papildomos spalvos, dėl kurių šviesos žaismas netipiškas tam tikram akmeniui. Toks ypatumas taip pat gali padidinti akmens kainą. Brangieji akmenys be jokių intarpų yra itin reti ir kartu nepaprastai vertingi.

BRIAUNAVIMAS

Kaip ir deimantų, taip ir brangiųjų akmenų atveju, briaunavimas yra svarbus akmens elementas. Nors deimantą siekiama tobulai briaunuoti, brangakmenių atveju tokio tikslo nėra. Tuo labiau, kad brangakmeniai yra poliruoti tam tikru būdu, neišlaikant tobulos geometrijos, bet taip, kad būtų pabrėžtos tam tikros akmens vertės. Brangiųjų akmenų pjaustymas grindžiamas akmens privalumų pabrėžimu, intarpų sumažinimu ir tolygios bei matomos spalvos išryškinimu. Brangakmeniai taip pat šlifuojami pagal tam tikrą papuošalą.

 

DYDIS / SVORIS

Deimantų atveju vienas iš akmens vertinimui ir kokybei svarbių elementų yra jo dydis. Tačiau brangakmenio svoris karatais nėra pats svarbiausias dalykas, labai svarbu, kokia akmens dalis matoma įtvirtinus į papuošalą. Dėl to garsiausios kompanijos nurodo akmens skersmenį, matomą iš viršaus, t. y. tą, kuris bus matomas įtvirtinus jį į papuošalą.

Brangiųjų akmenų masė išreikšta karatais, tačiau brangakmeniai yra tokie įvairūs, kad jų tankis gali labai skirtis. Taigi, priklausomai nuo konkretaus akmens, jo masė, palyginti su dydžiu, bus skirtinga.

PRATURTINIMAS

Nors deimantai jokiu būdu nėra praturtinti, brangakmeniams taikomas tam akmens išvaizdos gerinimo procesas. Šis procesas yra labai svarbus akmenų kokybei. Tuo pačiu metu bet koks akmens praturtinimo procesas šiek tiek sumažina jo vertę. Akmenys, turintys aukštą grynumo laipsnį, nedaug intarpų ir nepraturtinti yra labai brangūs.

Brangakmenio praturtinimo procesas nepažeidžia akmens ir nesukelia papildomų intarpų. Siekiant sumažinti intarpų matomumą, naudojami bespalviai aliejai, vaškas ar derva, kurie įleidžiami į akmenį, o tai pagerina akmens skaidrumą.

Praturtintų brangakmenių naudojimas įprastas juvelyrikoje, nes tai neturi įtakos akmens patvarumui ar priežiūrai. 

Sodrinimas atitinka brangakmenių prekybos politiką, o Amerikos brangakmenių prekybos asociacija išvardijo visus leidžiamus brangakmenių sodrinimo procesus.

Populiariausi brangakmenių sodrinimo procesai yra šie:

Terminis apdorojimas - naudojamas praturtinti akmens spalvą arba praturtinti jo grynumą. Jis naudojamas akmens poliravimo proceso metu ir yra visiškai priimtinas papuošalų pramonėje.

Infuzija - akmens užpildymas specialiais preparatais. Tai aliejai, vaškai ar dervos, kurie gali būti bespalviai arba spalvoti, jie pagerina akmens išvaizdą, užpildo akmens intarpus. 

Dengimas - vietoj aliejaus, dervos ar vaško infuzijos akmuo padengiamas šiais preparatais, kurie padidina jo grynumą ir sumažina intarpų pastebimumą.

Šviesinimas - leidžia išlyginti arba pašviesinti spalvą. Čia naudojamos cheminės medžiagos.

Dažymas - tai elementas, į kurį pridedama dažančių medžiagų, kurios praturtina spalvą.

Švitinimas - akmenys apšvitinami, kad pakeistų spalvą. 

 

BRANGAKMENIŲ IR PAPUOŠALŲ PRIEŽIŪRA

Brangieji akmenys, kaip ir deimantai, pasižymi išskirtiniu patvarumu, kietumu ir atsparumu įbrėžimams. Nepaisant to, patartina jais pasirūpinti, ypač todėl, kad akmenys gali būti jautrūs valymo priemonėms. Pateikiame svarbiausias brangakmenių priežiūros taisykles.

Brangakmenių valymas turi būti atliekamas naudojant specialias valymo priemones. Valymui naudokite švarią, sausą, labai minkštą šluostę. Akmenį reikia valyti laikantis instrukcijų, nes nesilaikant jų akmuo gali būti pažeistas. 

Laikyti brangakmenius - yra labai svarbus elementas, susijęs su jų priežiūra. Akmenis geriausia laikyti sausoje vietoje. atitinkamoje pakuotėje. Idealiu atveju laikymo metu akmenys neturėtų liesti vienas kito.

Nešioti brangakmenius juvelyrikoje reikia atsargiai. Jie labai kieti, tačiau visada yra rizika, kad susibraižys. jie atsparūs chemikalams, bet ne aštriems įrankiams. Tinkamai dėvimi papuošalai tarnaus daugelį metų.

Unikalios ir individualios brangakmenių savybės turi įtaką jų priežiūrai ir nešiojimo būdui. Norėdami pasirūpinti papuošalais, turėtumėte pasirūpinti ir akmeniu, ir auksu ar sidabru, į kurį įterptas akmuo. Kasdienė priežiūra, nešiojimo būdas ir individualūs sprendimai turi įtakos papuošalų su brangakmeniais ilgaamžiškumui

Žemiau pateikiame pasirinktus brangakmenių priežiūros metodus ir galimus jų tobulinimo metodus

Agatas - jį galima praturtinti dažant ar termiškai apdorojant. Jam nereikia specialių priežiūros taisyklių.

Baltas agatas - neleidžiama perdirbti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Ametistas - leidžiamas terminis apdorojimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Akvamarinas - leidžiamas terminis apdorojimas ir dažymas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Gintaras - leidžiamas terminis apdorojimas arba dažymas. Akmuo yra labai jautrus aukštai ir žemai temperatūrai, chemikalams ir plaukų lakui. Jo negalima valyti ultragarsu.

Juodas oniksas - leidžiamas tik dažymas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Juodasis špinelis - neleidžiama sodrinti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Mėlynasis topazas - leidžiamas terminis apdorojimas, apšvitinimas ir dengimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Karneolis - leidžiamas  terminis apdorojimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Chalcedonas - tik dažymas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Citrinas - terminis apdorojimas leidžiamas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Koralas - leidžiama padengti tik bespalvėmis medžiagomis ir dažyti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Deimantas - sodrinti negalima. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių. 

Smaragdas - leidžiama tik infuzija. Labai sunkiai prižiūrimas akmuo. Jautrus temperatūros pokyčiams, negali būti valomas ultragarsu. Jautrus chemikalams.

Ugnies opalas - neleidžiamas apdorojimas. Labai jautrus temperatūrai, ultragarsui ir chemikalams.

Granatas - neleidžiama sodrinti. Akmuo jautrus temperatūros pokyčiams.

Labradoritas - neleidžiamas apdorojimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Lazuritas arba Lapis Lazuli - leidžiama tik dažyti. Jautrus temperatūros pokyčiams, chemikalams ir ultragarsui. 

Mėnulio akmuo - neleidžiama praturtinti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Morganitas - leidžiamas terminis apdorojimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Opalas – leidžiama padidinti dangos patvarumą. Jautrus temperatūrai, chemikalams, kosmetikai, plaukų lakui.

Perlai - leidžiama šviesinti, dažyti, dengti ir poliruoti. Jautrus cheminėms medžiagoms bei temperatūros pokyčiams.

Peridotas - neleidžiama praturtinti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Prehnitas - neleidžiama sodrinti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Kvarcas - švitinimas, kai kuriais atvejais terminis apdorojimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Rubinas - terminis apdorojimas, infuzija. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Safyras - leidžiamas terminis apdorojimas ir infuzija. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Špinelis - neleidžiama sodrinti. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Tanzanitas - leidžiamas terminis apdorojimas, infuzija. Jautrus ultragarsui bei staigiems temperatūros pokyčiams.

Baltas topazas - neleidžiamas tobulinimas. Jam nereikia jokių specialių priežiūros taisyklių.

Turmalinas - leidžiama spinduliuotė. Jautrus ultragarsui ir staigiems temperatūros pokyčiams.

Turkis - leidžiama dengti arba užpilti. Jautrus ultragarsui ir staigiems temperatūros pokyčiams.