
Sužadėtuvių žiedai I ADORO juvelyrika
Žiedai buvo žinomi dar gilioje senovėje daugelyje pasaulio šalių. Jau II tūkstantmetyje pr. m. e. Egipte žiedai buvo gaminami iš vielos, nesujungiant galų. O Graikijoje ir Romoje jie buvo nešiojami dar IV a. pr. m. e. Žiedai dažniausiai nešiojami ant bevardžio piršto, o taip yra todėl, kad senovės romėnai tikėjo, jog būtent iš šio piršto (kurį jie vadino bevardžiu) eina vena į širdį.
Būtent iš senovės Romos kilo sužadėtuvių žiedo dovanojimo paprotys. Jis yra gana vėlyvo laikotarpio, nes prieš tai .... nebuvo sužadėtuvių laikotarpio! Santuoką aptardavo ir dėl jos sutardavo nuotakos ir jaunikio tėvai. Jaunieji būdavo suporuojami dėl socialinių ar finansinių pasekmių savo šeimoms. Po to iš karto vykdavo vestuvės, nelaukiant, kol jaunieji susipažins vienas su kitu! Juk žmona turėjo būti ne vyro gyvenimo draugė, o padaras, turintis aprūpinti jį palikuonimis. Siaubingi laikai!
Paprotys dovanoti sužadėtuvių žiedą paplito tik po kelių šimtmečių, Renesanso laikais, iš dalies dėl garsiųjų Marijos Burgundiškosios sužadėtuvių su arkivyskupu Maksimilijonu Habsburgiečiu. Sužadėtuvių žiedų idėja minima ir Senajame Testamente, o popiežius Inocentas III juos įtvirtino kaip būsimų sutuoktinių meilės simbolį. Specialiu popiežiaus dekretu taip pat buvo pratęstas sužadėtuvių laikotarpis, kad jaunoji pora turėtų daugiau laiko geriau pažinti vienas kitą.
Lietuvoje irgi buvo įtvirtintas sužadėtuvių paprotys, kadaise vadintas rankų sužadėtuvėmis. Būsimasis jaunikis pasipiršdavo būsimajai žmonai įteikdamas žiedą - tai turėjo garantuoti būsimą abiejų šeimų valdų sąjungą. Finansiniai klausimai dažnai (net ir šiandien) tampa santuokinių ir sužadėtuvių kivirčų priežastimi, tačiau ar žinojote, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose galiojo įstatymas, pagal kurį žmonės galėjo paduoti į teismą savo būsimus vyrus ar žmonas. Tokiose situacijose būtent sužadėtuvių žiedas tapdavo materialiuoju užstatu.
Bėgant metams keitėsi sužadėtuvių žiedų dizainai, formos, spalvos ir brangakmeniai. Tačiau nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio tapo įprasta, kad sužadėtuvių žiedai paprastai kuriami iš geltonojo arba baltojo aukso, o žiedo centre deimantas arba briliantas.
Ši mada dabar taip pat keičiasi - vis dažniau moterys pageidauja sužadėtuvių žiedų, kurie būtų šiek tiek puošnesni, įdomesni ir ne tokie monotoniški kaip deimantai.... Tanzanitai, safyrai, rubinai, smaragdai ir turmalinai vėl tapo mėgstami. Kiekvienas iš šių natūralių brangakmenių yra vertingas ir neabejotinai konkuruoja su deimantų ir briliantų verte. Kai kurie egzemplioriai yra net daug vertingesni. Jų sodrios spalvos leidžia individualiai parinkti tinkamą spalvą, atitinkančią gavėjos charakterį. Turmalinai ar tanzanitai tikrai mažiau pretenzingi nei deimantai, o dėl deimantinio šlifavimo jie ne mažiau gražūs. Dar daugiau - jie daug retesni brangakmeniai nei deimantai, todėl jų vertė ir toliau augs. Netgi manoma, kad paskutiniai tanzanitai bus išgauti vos po 30 metų.
ADORO juvelyrika nėra įprasta parduotuvė, kurioje galima įsigyti tik gatavų, masiškai gaminamų gaminių. Tai veikiau savotiškas konsultacinis kabinetas, kuriame kartu kuriame vienetinius ir unikalius žiedus tam, kad būsima nuotaka jaustųsi ypatinga!
Parašykite man pagalba@adoro.lt
ADORO juvelyrika