Skirtumas tarp cirkono ir kubinio cirkonio: ką reikia žinoti renkantis papuošalus? I ADORO juvelyrika
Dovanos I Sužadėtuvių žiedai I Vestuviniai žiedai I Fb: Kitokia Juvelyrika
Parduotuvėse dažnai stebimės aukso ir sidabro jūra, kurioje spindi gryni balti arba spalvoti akmenys, vadinami cirkoniais. Tačiau daugeliu atvejų jie iš tikrųjų yra kubiniai cirkoniai. Praktikoje dėl panašiai skambančių šių dviejų akmenų pavadinimų neretai jie supainiojami, nors iš tiesų tai du skirtingos kilmės, sudėties ir vertės brangakmeniai.
Cirkonas: seniausias akmuo žemėje
Galbūt daugelį žmonių tai nustebins, tačiau seniausias mineralas žemėje yra cirkonis, kurio cheminė formulė - cirkonio silikatas (ZrSiO4). Pirmasis kristalas buvo rastas Australijoje, o jo amžius siekia apie 4,4 trilijono metų. Cirkonis juvelyrikoje išpopuliarėjo XX a. trečiajame dešimtmetyje. Natūralių cirkonų galima rasti įvairių spalvų. Populiariausi geltonos, raudonos ir rudos spalvos cirkonai, retai aptinkami ir bespalviai bei mėlyni variantai. Dėl didelio blizgesio bespalviai cirkonai primena deimantus, tačiau, kitaip nei deimantai, jie pasižymi dvilypumu ir maždaug 7,5 Mozo skalės kietumu (deimantų kietumas - 10).
Kubinis cirkonis: geriausia deimanto imitacija
Daugelį šimtmečių mokslininkai svarstė, kaip sukurti deimanto imitaciją. Kai XX a. septintajame dešimtmetyje buvo sukurtas kubinio cirkonio gamybos procesas, jis greitai paplito visame pasaulyje ir tapo populiariausiu būdu imituoti deimantą. Rinkoje prigijo santrumpa CZ (cubic circonia, kubinis cirkonis). Maža to, šis akmuo, be bespalvio varianto, gali turėti praktiškai bet kokią spalvą, apie kurią svajojate. Nors kubinio cirkonio blizgesys šiek tiek silpnesnis, o „ugnies“ (spalvotų kibirkščių) daugiau nei deimanto, iš pirmo žvilgsnio jis nuo brilianto neatskiriamas. Tačiau perkant papuošalus ir renkantis tarp deimanto ir cirkonio verta turėti omenyje, kad cirkonis yra daug mažiau patvarus. Po tam tikro dėvėjimo laikotarpio jis praranda savo spindesį, o deimantas vis dar spindi kaip naujas. Visa tai lemia kietumas, kuris cirkonio yra 8,5, t. y. gerokai mažesnis nei deimanto.
Pagrindiniai skirtumai
Kilmė: Cirkonas yra natūralus mineralas, o kubinis cirkonis – dirbtinis.
Skaidrumas ir blizgesys: Kubinis cirkonis turi aukštesnį lūžio rodiklį, dėl kurio intensyviau blizga, nors tai atrodo šiek tiek nenatūraliai lyginant su cirkonu.
Kietumas: Cirkonas yra kietesnis už kubinį cirkonį, tačiau ir trapus, tad yra labiau pažeidžiamas.
Kaina: Kubinis cirkonis yra pigesnis, todėl jis dažnai pasirenkamas kaip ekonominė alternatyva deimantui.
Cirkonas ir cirkonis
Nors natūralus cirkonas gali būti alternatyva deimantui, jis yra palyginti retas ir vertingesnis akmuo nei kubinis cirkonis. Tačiau šiuo metu natūralių cirkonų naudojimas juvelyriniuose dirbiniuose nėra populiarus. Todėl jei pardavėjas teigia, kad dirbinyje yra cirkono, greičiausiai tai yra kubinis cirkonis. Dėl šios priežasties perkant rekomenduojame kreiptis tik į pardavėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums tikrą informaciją apie atitinkamus akmenis.
ADORO juvelyrika