KAIP FORMUOJASI PERLAI - TIKRI GAMTOS TURTAI! VERTĖ VAKAR IR ŠIANDIEN
LAŠAS ISTORIJOS
Perlai žinomi ir populiarūs jau seniai. Apie juos užsimenama senovės induistų religiniame tekste „Rigveda“, taip pat Senajame Testamente, įskaitant tekstus, priskiriamus karaliui Saliamonui. Du tūkstančius metų prieš Kristų senovės Kinijoje perlai buvo naudojami kaip mokestis. Perlai iš Kinijos ir toliau išlieka populiariausi, nes Kinija viena didžiausių jų gamintojų. Nors didesnio masto veisimo metodą Japonijoje pradėjo taikyti Kōkichi Mikimoto.
KAIP FORMUOJASI PERLAI
Įspūdingas natūralių perlų susidarymo procesas prasideda, kai į moliusko mantiją patenka parazitas ir ją sudirgina. Tai gali būti kriauklės dalelė arba kai kurie parazitai (o t. y., kaip dažniausiai girdime, - perlo grūdelis). Moliuskas, gindamasis nuo sudirginimo, šio pažeidimo paviršiuje nusodina aragonito plokšteles, sudarytas iš kalcio karbonato. Taip prasideda perlų augimas. Kad perlas užaugtų iki žirnio dydžio, prireikia dvylikos metų. Mineralines plokšteles sujungia organinė medžiaga - konchiolinas, todėl perlas pamažu auga. Pagavę moliuską su perlu, turite atidaryti kriauklę ir ištraukti perlą, stengdamiesi jo nepažeisti. Didžiausių perlų galima rasti didelių moliuskų kriauklėse. Vienintelis tokių perlų trūkumas - gana netaisyklingos formos. Šių perlų išvaizda nuo kitų skiriasi porcelianine paviršiaus struktūra.
KUR ĮSIGYTI PERLŲ IR KAIP JUOS IŠSIRINKTI
Patariu pirkti perlus iš pardavėjo, kuris juos šiek tiek pažįsta. Natūralaus perlo kaina priklauso nuo jo dydžio ir spalvos, o svarbiausia - nuo jo blizgesio. Perlų kainos taip pat priklauso nuo moliusko gyvenamosios aplinkos. Pigesni gėlavandeniai perlai, o brangesni - jūriniai perlai. Geriausios kokybės perlų vertė dažnai lyginama su gražiausių deimantų verte. Perlai b8na ne tik baltos spalvos - čia reikia pridurti, kad tai nėra gryna sniego baltuma, o daug jos atspalvių. Yra ir spalvotų perlų: geltonų, rausvų, pilkų ir juodų! Tai nėra intensyvūs atspalviai. Spalvingi, intensyvūs, dažnai sutinkami tarp masinės juvelyrikos dirbinių - tai dirbtinai nuspalvinti perlai.
Perlo spalvos įspūdį sudaro: pagrindinė spalva, t. y. perlamutro spalva, ir vizualiniai efektai, priklausantys nuo šviesos lūžio: vadinamasis overtonas - t. y. papildomos spalvos įspūdis, ir orientyras - susidarantis spalvinis švytėjimas. Atspalvis paprastai priklauso nuo moliuskų rūšies ir kriauklės, kurioje perlamutras pagamintas. Įdomus faktas: iš trylikos tūkstančių spalvotų perlų tik vienas yra rožinis! Gražiausi baltųjų perlų egzemplioriai yra tarp Akoja perlų. O iš juodųjų gražiausi yra Taityje esantys perlai. Šie perlai pavadinti pagal vietą, kurioje jie randami. Moliuskas, iš kurio jie kilę, turi būdingą juodą kriauklės apvadą, todėl pagrindinė perlamutro spalva yra tamsi. Labiausiai vertinami vadinamieji „povai“, turintys gražų žalią blizgesį.
Rečiausi rausvi perlai vadinami Conch. Tokie perlai nėra tipiški, nes neturi būdingo perlamutrinio kiauto ir perlu vadinami tik dėl būdingo susidarymo mechanizmo kiauto viduje. Tačiau tai yra saugomi moliuskai -Strombus gigas. Iš šio moliusko kiauto išgautas perlas retai turi kokią nors juvelyrinę vertę. Todėl šie egzemplioriai labai brangūs. Tokio perlo kaina gali siekti šimtą dvidešimt tūkstančių Eur!
Natūralių perlų spalvos leidžia juos priderinti prie savininkės grožio tipo. Moterų, kurių akių spalva šviesi, grožį išryškins pilki arba tamsūs perlai su metaliniu, vaivorykštiniu spindesiu. Šviesaus pavasarinio ir vasariško veido odos atspalvio damoms gražiai atrodo rausvų atspalvių perlai, kurių spalva pagyvina blyškią odą. Šiltą veido spalvą gražiai išryškins auksinio atspalvio perlai ir juoda jų atmaina.
ADORO juvelyrika