Kaip išsirinkti tobulą briliantą? Deimanto anatomija I ADORO juvelyrika
Nors daugumai žmonių svarbiausias kriterijus renkantis deimantus yra skaidrumas ir spalva, tačiau deimanto pjūvio kokybė turi įtakos skaidrumui ir bendrai išvaizdai, todėl svarbu rinktis puikios kokybės šlifuotus deimantus (Excellent Cut).
Deimanto anatomija
Norite išsirinkti gerai proporcingą apvaliai briliantinio pjūvio deimantą? Išsaugokite šiuos deimantų anatomijos patarimus!
- Standartinis apvaliojo briliantinio pjūvio deimantas turi 57 arba 58 briaunas.
- 𝐓𝐚𝐛𝐥𝐞: Tai didžiausia briauna deimanto viršuje. Tai yra langas į akmenį, pro kurį šviesa patenka į deimantą ir atsispindi atgal, todėl deimantas atrodo spindintis. Dėl didelės stalo briaunos deimantas gali atrodyti didesnis, tačiau per didelė stalo briauna gali paveikti karūnos briaunas, sumažindama jų gebėjimą išsklaidyti šviesą. Stalo dydis turėtų būti 52-62 % deimanto skersmens.
- 𝐂𝐫𝐨𝐰𝐧: Deimanto viršuje esančias karūnos briaunas sudaro 8 rėmelių, 8 žvaigždžių ir 16 viršutinių pusių. Jos surenka ir išsklaido šviesą, kad sukurtų ryškumą, ugnį ir skvarbų šviesos ir tamsos raštą. Karūnos kampas turėtų būti nuo 32 iki 36 laipsnių.
- 𝐆𝐢𝐫𝐝𝐥𝐞: Tai vidurinė deimanto dalis, siaura atkarpa, skirianti karūną nuo paviljono. Ji neturėtų būti per stora, nes gali paslėpti per didelį svorį, arba per plona, nes tokiu atveju deimantas gali būti pažeidžiamas suskilinėjimo.
- 𝐏𝐚𝐯𝐢𝐥𝐢𝐨𝐧: Paviljoną arba apatinę briauną sudaro 16 apatinių pusių, 8 pagrindinės ir pasirinktinai kiuletas. Jos atspindi šviesą atgal į žiūrovo akis per karūną.
- 𝐂𝐮𝐥𝐞𝐭: Kiuletas yra neprivaloma briauna pačioje deimanto apačioje. Ją turint gali sumažėti apatinio galo atplaišų tikimybė. Tačiau per didelis kiuletas gali blaškyti dėmesį, nes per stalo briauną gali matytis kaip tamsi sritis.
Šiandien juvelyrai naudoja 4C (apie 4C daugiau čia) sistemą, kad padėtų klientui išsirinkti tobulą deimantą. Tačiau tik tobulai išpjautas briliantas gali atskleisti visą savo spindesį ir jų blizgesį. Perkant deimantus pirmiausia svarbu atsižvelgti į pjūvio kokybę; būtent ji lemia deimanto, kurį nešiosite daugelį metų, spindesį.
GIA sukūrė sistemą, pagal kurią kiekvienas brilianto elementas vertinamas atskirai, atsižvelgiant į santykinę kiekvieno elemento svarbą ir sudarant vertinimo skalę - nuo puikaus iki prasto. Vertinant deimanto pjūvį, atidžiai analizuojama deimanto forma, proporcijos ir apdaila. Vertinama pagal šiuos kriterijus: puikus (Excellent), labai geras (Very Good), geras (Good), patenkinamas (Fair) ir blogas (Poor). Vertinant deimanto pjūvį, atsižvelgiama į tris veiksnius: šlifavimą, poliravimą ir simetriją.
Vertinantį proporcijas, skiriami trys briliantinio šlifavimo tipai: idealus šlifavimas, kai išlaikomos visos proporcijos; gilus šlifavimas, kai paviljonas, t. y. apatinė deimanto dalis per gili, ir negilus šlifavimas, kai paviljonas per seklus. Abiem atvejais deimantas atrodo tamsesnis nei tas pats, bet tobulai išpjautas deimantas. Toks briliantas praranda daug vertės.
Deimanto išpjovimas - labai preciziškas menas. Deimanto proporcijos susijusios su briaunos dydžio, karūnos kampo ir paviljono gylio santykiu, o skirtingi deriniai turi įtakos šviesos sąveikai su deimantu ir deimanto patrauklumui stebintiems jo spindesį.
ADORO juvelyrika