Auksinių papuošalų ir brangakmenių klastotės, kaip atpažinti? I ADORO juvelyrika
„Ne viskas auksas, kas auksu blizga“ – deja, ši frazė tinka ir papuošalams. Mus apgauna žavingas papuošalų spindesys ir spalvų grynumas, todėl kartais klastotę supainiojame su juvelyrikos meno kūriniu.
ADORO juvelyrika pateikia paprastus papuošalų autentiškumo tikrinimo metodus. Jų pagalba galite patikrinti papuošalus prieš juos pirkdami, nesikreipdami į juvelyrus.
Tikras rubinas šviečia „šviesoforo“ raudonai
Tikri rubinai švyti gilia, ryškia, vadinama šviesoforo raudona spalva. Jei brangakmenis labiau tamsiai raudonos spalvos, tai gali būti granatas, o ne rubinas.
Brangakmeniuose yra intarpų ir įtrūkimų
Nedaug brangakmenių tobuli. Įdėmiai įsižiūrėjus galima pastebėti juose nedidelių įtrūkimų ar mineralų intarpų, kurių klastotėse nerasite. Iš brangakmenių inkliuzų galima nustatyti ar jie natūralūs, ar imitacija. Tai taikoma ir brangiems brangakmeniams. Be to, kartais inkliuzai turi įtakos brangakmenio kainai. Pavyzdžiui, vabzdžiai gintare ar auksinės „adatos“ kvarce padidina brangakmenio vertę.
Reiktų pridurti, kad, pavyzdžiui, ametistui, safyrui, smaragdui ir rubinui, pageidautina, kad inkliuzai būtų nedideli. Intarpai gali įtakoti išvardintų brangakmenių stiprumą ir pakeisti jų spalvą, todėl kaina taps mažesnė.
Dėl to brangakmeniai su mažesniu inkliuzų kiekiu laikomi kokybiškesniais, tačiau jie vis tiek nėra idealūs, skirtingai nei klastotės. Kitas dalykas yra tai, kad "defektų" buvimą ne visada galima pastebėti plika akimi.
Auksą galima atpažinti pagal garsą
Kiekvienas metalas, susidūręs su kitais metalais, sukuria unikalias vibracijas. Norėdami įsitikinti, kad tai, ką turite priešais, tikrai auksas, palyginkite jo garsą su tikro aukso garsu ar su tuo garsu, kurį galite rasti „YouTube“.
Kai kurie papuošalai keičia spalvą esant skirtingam apšvietimui
Kai kurie brangakmeniai gali keisti spalvą priklausomai nuo šviesos šaltinio ir temperatūros. Tikrasis aleksandritas dienos šviesoje įprastai atrodo žalias, o dirbtinėje šviesoje – raudonas, rožinis turmalinas dirbtinėje šviesoje įgauna rudą atspalvį.
Jei pasikeitus šviesai safyras pakeičia savo atspalvį iš mėlynos į violetinę, greičiausiai jis sintetinis. Korundo chameleonai (taip vadinami skirtingų spalvų safyrai) labai reti ir rinkoje dažnai pakeičiami dirbtinai išaugintais akmenimis.
Natūralaus deimanto subraižyti beveik neįmanoma
Deimantas - kiečiausias žmonijai žinomas mineralas. Todėl jo negali subraižyti niekas, išskyrus kitą deimantą. Surizikuokite patrinti deimantą švitriniu popieriumi: jei jis tikras, neliks nė pėdsako.
Kiti brangakmeniai, nors ir ne tokie kieti, šiuo atžvilgiu vis tiek pranašesni už stiklą. Atsargiai perbraukite papuošalus išilgai stiklinės krašto: jei ant jo yra įbrėžimas, vadinasi, jūsų rankose natūralus brangakmenis.
Deimantas turi neįprastą optinį efektą
Tikras deimantas turi ryškią dispersiją, tai yra, jis pastebimai laužo šviesą. Jei lygiąją brangakmenio pusę uždėsite ant popieriaus nupiešto taško ir pažiūrėsite, taško nepamatysite.
Tikrasis safyras neturėtų turėti burbuliukų
Dirbtiniai safyrai iš esmės yra stiklas, kuriam buvo atliktas procesas, panašus į tą, kuris formuoja natūralius brangakmenius. Kadangi jie stikliniai, turi mažyčius oro burbuliukus (tikrieji safyrai jų neturi).
Natūralūs brangakmeniai – šalti
Natūralūs akmenys turi didelę šiluminę inerciją, tai reiškia, kad jie lėtai įkaista, kai liečiasi su šilumos šaltiniu. Geologai žino apie šią akmenų savybę. Plastikas turi mažą šiluminę inerciją, todėl liečiant jaučiasi šiltas. Brangakmeniai turi didelę šiluminę inerciją, todėl šalti ir įkaista ne taip greitai. Beje, kai kuriuos brangakmenius ekspertai gali atpažinti tiesiog uždėję juos ant lūpų.
Netikras auksas neišlaikys vientisumo testo
Tikras grynas auksas turi būti vienodas. Kad ir koks sumanus būtų klastotojas, jis gali auksu padengti netikro papuošalo paviršių, tačiau sandūrose ir menkiausių pažeidimų vietose bus pastebimi nelygumai.
Kitas būdas atpažinti tikrą auksą – įtrinti juo odą, ant kurios užteptas toninis kremas. Jei atsiranda tamsi linija, tai reiškia, kad auksas tikras.
Perlų vėrinyje reikia atkreipti dėmesį į karoliukų skylutes
Skylės, pro kurias praeina siūlas, padės patikrinti perlų vėrinio autentiškumą. Plastikinėse klastotėse dažniausiai juos supa žvynai ar drožlės, kurios, laikui bėgant, nusilupa.
ADORO juvelyrika