Juodasis auksas – ką verta apie jį žinoti?

Auksas ir iš jo pagaminti papuošalai – populiariausios sužadėtuvių ir vestuvių dovanos. Neatsitiktinai mums vertingiausi daiktai yra pagaminti iš aukso. Sužadėtuvių ar vestuviniai žiedai dažniausiai gaminami iš aukso. Ne paslaptis, kad populiariausias yra geltonasis auksas, nors vis labiau populiarėja ir rožinis auksas, pagaliau mums žinomas ir baltas auksas. 

Kas yra juodasis auksas?

Daugeliui žmonių gali būti visiškai netikėta, kad gerai žinomas auksas gali būti juodas. Iki šiol šis terminas buvo naudojamas apibūdinant žalią naftą. Tačiau juvelyrikos pramonėje yra ir juodas auksas. Negana to, jis sulaukia vis didesnio klientų pripažinimo. Vis daugiau žmonių nusprendžia įsigyti šios aukso spalvos papuošalus. Juodo aukso papuošalai yra unikalūs ir originalūs.

Tačiau kas yra juodasis auksas? Jis taip pat kartais vadinamas nanoporiniu auksu ir jį sukūrė mokslininkai iš Pietų Korėjos. Kodėl jis toks ypatingas?

Pasirodo, ši rūda atsparesnė ir dvigubai patvaresnė už gryną auksą. Taip pat verta žinoti, kad juodasis auksas yra 30% lengvesnis už tradicinį auksą. Bet tai dar ne viskas.

Juodasis auksas yra puiki alternatyva visiems žmonėms, kurie kovoja su alergijomis. Tai labai chemiškai stabilus metalas, todėl nesukelia alergijos, kurią gali sukelti kitos šio metalo rūšys.

Kaip jis gaminamas?

Tai viena įdomiausių juvelyrikos technikų. Yra keli skirtingi juodojo aukso gamybos būdai. Juodasis auksas yra kuriamas derinant auksą su kitu metalu, pavyzdžiui kobaltu arba rodžiu. Tačiau taip suformuota medžiaga nėra aukso lydinys, kuriame metalai jungiami ir maišomi. Šiuo atveju juodas sluoksnis susidaro tik išorinėje aukso lydinio dalyje, tačiau juodo aukso danga nusitrina ir šią procedūrą tenka kartoti.

Kitas būdas gauti juodąjį auksą – sukurti aukščiau paminėtą nanoporinį auksą. Tam naudojamas specialus rutulinis malūnas, dėl ko metalas padidina savo lenkimo stiprumą sidabro ir aukso lydinyje. Pasibaigus šiam procesui, sidabras išėsdinamas azoto rūgštimi. Taip gaminamas juodasis auksas. Tokių gaminių paviršius būna grubus ir nėra toks blizgus kaip baltos ar geltonos spalvos atitikmenys.

Žinoma, tai nėra vieninteliai šios unikalios rūdos kūrimo būdai. Gana populiari cheminio nusodinimo garais technika ir naujausias lazerinio apdorojimo metodas. 

Juodas auksas papuošaluose

Tai vienas iš metalų, kuris tapo absoliučiu juvelyrikos hitu. Iš jo pagaminti vestuviniai žiedai yra itin originalūs ir unikalūs. Tačiau populiarūs ne tik žiedai, bet ir juodo aukso auskarai, karoliai, pakabukai. Tokie gaminiai patraukia dėmesį ir gali tapti elegantišku bet kokio stiliaus papildymu.