KAIP ATPAŽINTI TIKRĄ TURMALINĄ - NUOSTABIŲ SAVYBIŲ TURINTĮ BRANGAKMENĮ I ADORO juvelyrika
Turmalinai - vieni iš labiausiai vertinamų juvelyrinių ir kolekcinių brangakmenių. Jie vertingi dėl neįtikėtinai stiklinio blizgesio ir plataus atspalvių spektro: nuo labai reto bespalvio brangakmenio, per pastelinius rožinės ir persikų atspalvius, intensyvią raudoną, smaragdo žalią, ryškią geltoną ir gilią mėlyną iki juodos spalvos. Šio brangakmenio spalvų gama nepakartojama. 1989 m. Heitoras Dimas Barbosas (Heitor Dimas Barbos), Brazilijos Paraibos regione ieškojęs išskirtinių šio mineralo pavyzdžių, atrado naują jo atmainą, kuri, pradėta išgauti, greitai tapo vienu geidžiamiausių brangakmenių. Naujasis atradimas buvo pavadintas gavybos vietos vardu - paraibos turmalinas. Jam būdinga labai intensyvi turkio, net neoninė spalva.
Todėl turmalinai puošia kelių spalvų auskarus, vėrinius ar žiedus. Kartu toks paslaptingas ir įdomus mineralas turmalinas dažnai naudojamas kaip amuletas. Tikima, kad jis yra pusiausvyros akmuo, palankus meditacijai, atsipalaidavimui ir energijos terapijai. Turmalinas pritraukia teigiamą energiją ir skatina gerus santykius. Jis gerina gyvenimo kokybę stiprindamas, gydydamas ir valydamas - tiek kūną, tiek protą. Turmalinas padeda užmigti ir išsklaido baimės jausmą. Todėl papuošalai su turmalinu ne tik gražūs papuošalai, bet ir veikia mūsų savijautą.
TURMALINŲ RŪŠYS
Turmalinai turi labai sudėtingą cheminę struktūrą. Įvairūs komponentai įtakoja jų spalvą ir savybes. Siekiant palengvinti gemologų ir klientų bendravimą, brangakmeniai sugrupuoti pagal spalvą.
ACHROITAS - labai reta, bespalvė turmalino atmaina. Norint išgauti bespalvį turmaliną, rausvieji turmalinai dažnai kaitinami. Jis aptinkamas Madagaskare, Brazilijoje ir JAV. Dažniausiai išpjaunami kaip deimantai.
RUBELITAS - rausvai raudona, raudona arba violetiškai raudona turmalino atmaina. Dėl savo savybių jį dažnai renkasi moterys. Toks turmalinas išvalo erdvę, leidžia pajusti kūnišką ir džiaugsmą, taip pat žadina meilę. Jis atpalaiduoja. Rubelitai daugiausia kasami Brazilijoje, Mozambike arba Madagaskare. Kai kurie gražiausi egzemplioriai išgaunami JAV. Gražių raudonų turmalinų rasta ir Mianmare.
RAUDONASIS TURMALINAS - simbolizuoja moterišką energiją, tai nuostabus brangakmenis, padedantis gydyti emocines žaizdas. Rožinio turmalino nešiojimasis dienos metu padeda sumažinti stresą, įtampą, depresyvias mintis ir paniką. Jis taip pat nuramina pernelyg audringus temperamentus, o švelnius ir pasyvius mobilizuoja veikti. Ši spalva gražiai dera ir su auksu, ir su sidabru.
INDIKOLITAS - mėlynasis turmalinas. Jis harmonizuoja skydliaukės veiklą ir stiprina plaučius, padeda gydyti gerklų ir ryklės uždegimus. Teigiama, kad jo veikimas aktyvina žaliąjį turmaliną. Siekiant išryškinti indicolito spalvą ir padaryti ją ryškesnę, šis brangakmenis dažnai kaitinamas. Daugiausia jo kasama Rusijoje (Sibire), Madagaskare, JAV ir Brazilijoje.
VERDELITAS - tai visų žalių atspalvių turmalino atmaina. Žaliasis turmalinas regeneruoja pavargusią širdį ir aktyvina imuninę sistemą. Jis taip pat pasižymi jauninamuoju poveikiu, normalizuoja kraujospūdį, apsaugo nuo fizinio ir protinio išsekimo. Gražūs ir dideli kristalai atkeliauja iš Brazilijos.
PARAIBA - mėlynai žalias, ryškiai mėlynas arba žalias vario spalvos turmalinas. Daugelis žmonių šią spalvą apibūdina tokiais būdvardžiais kaip „elektrinė“ arba „neoninė“, nes ji tokia sodri ir ryški. Tai brangiausia turmalino atmaina. Paraiba ryškiai šviečia net labai silpnoje šviesoje. Taip pat rasta violetinės spalvos egzempliorių, turinčių vario ir mangano pėdsakų. Bet kokiu atveju šios turmalinų rūšies spalva neįprasta. Ji buvo išgaunama Brazilijoje, nes jos telkiniai tikriausiai jau buvo išeksploatuoti. Tačiau po kelerių metų panašių brangakmenių rasta Nigerijoje. Vis dėlto paraibos pavadinimas turėtų būti taikomas Brazilijoje išgautiems.
SIBERITAS - nuo alyvinės iki violetiškai mėlynos spalvos. Jo pavadinimas kilęs iš Urale esančių telkinių.
ŠORLAS - juodoji atmaina. Jos pavadinimas kilęs iš senosios kalnakasybos tarmės. Juodasis turmalinas yra vienas iš tų akmenų, kurie saugo ir gydo visais lygmenimis - fiziniu, emociniu, protiniu ir dvasiniu. Jis padeda gydyti sutrikimus, susijusius su prasta antinksčių funkcija, taip pat artritą, neuritą, atminties sutrikimus ir galvos svaigimą. Jis šalina neigiamas emocijas ir energijas iš žmogaus organizmo ir saugo nuo išorinio neigiamo poveikio.
Juodojo turmalino juvelyriniai dirbiniai. Dėl savo savybių juojasis turmalinas labai dažnai naudojamas kaip talismanas ir įkomponuojamas į juvelyrinius dirbinius. Apyrankė su juoduoju turmalinu arba auskarai su juoduoju turmalinu paklausūs tiems, kurie nori sau padėti įveikti įvairius sunkumus. Natūralus juodasis turmalinas - labiausiai gamtoje paplitęs turmalinas. Dažniausiai papuošaluose naudojamas natūralių kristalų šiaudelių pavidalu.
DRAVITAS - tai nuo geltonai rudos iki tamsiai rudos spalvos magnio turmalinas. Jo pavadinimas kilęs nuo Dravos upės Austrijoje. Retai pasitaiko mėlynų dravito kristalų iš Kinijos. Tai brangakmenis, kuris retai naudojamas juvelyriniuose dirbiniuose.
VANDENIS - tai įvairiaspalvis turmalinas, tame pačiame kristale pasižymintis rausvos, žalios ir baltos spalvos zonomis. Gražiausi šios rūšies egzemplioriai iš Santa Rosos miesto. Tai nepaprastai gražūs ir unikalūs brangakmeniai.
KAIP ATPAŽINTI TURMALINĄ?
Olandų pirklių dėka turmalinai į Europą iš Šri Lankos oficialiai atkeliavo XVIII amžiuje. Mokslininkams atlikus išsamius tyrimus, jie buvo pažymėti kaip naujas mineralas ir jiems suteiktas pavadinimas, kilęs iš sinhalų kalbos, kuria kalba viena iš Šri Lankoje gyvenančių etninių grupių. Turmalinas (tura-malí) reiškia „įvairių mišrių spalvų akmuo, pritraukiantis pelenus - šis pavadinimas susijęs su jo pjezoelektrinėmis savybėmis.
Indijoje pavadinimas thoramalli taip pat vartojamas reikšme „padengtas dulkėmis“. Galima sakyti, kad tas spalvų maišymasis reiškia visą painiavą su jo klasifikacija :)
Iš tiesų turmalinai Europą pasiekė keliais šimtmečiais anksčiau, tačiau žmonės juos atpažino kaip įvairius brangakmenius pagal spalvą. XV amžiuje vienas iš ispanų konkistadorų Brazilijoje rado gražių žalių akmenų. Jis laikė juos smaragdais ir išsiuntė į savo gimtąją šalį. Jo klaida buvo atrasta tik XVIII a.
Kaip nustatyti, ar tai tikras turmalinas? - atliekant gemologinį tyrimą. Šiuolaikiniai mineralogijos ir kompozicijos tyrimai leidžia tiksliai identifikuoti brangakmenį. Taigi 1998 m. buvo ištirta Čekijos Šventojo Vaclavo karūna, papuošta dideliu rubinu. Kaip paaiškėjo, šis didelis brangakmenis pasirodė esąs rubelitas. Vadinasi, galima daryti prielaidą, kad vienas seniausių papuošaluose naudotų rubelitų buvo įkomponuotas Čekijos karūnoje. Tas pats klaidingas klasifikavimas buvo atliktas su Rusijos karūnos brangakmeniais, kuriuose buvo rubino spalvos akmuo.
CHARAKTERISTIKOS
Turmalinas priklauso sudėtingos cheminės sudėties silikatų grupei. Visos rūšys turi bendrų bruožų: yra trapios, jų kietumas 7-7,5 pagal Moso skalę. Turmalinai skaidrūs ir dažnai pasižymi tokiomis savybėmis kaip pleochroizmas, t.y. spalvos pasikeitimo reiškinys priklausomai nuo šviesos kritimo kampo arba katės akies efekto. Jie pasižymi pjezoelektrinėmis savybėmis, t.y. jie lengvai elektrifikuojasi, pritraukdami dulkes, pelenus ir kitas daleles.
ADORO juvelyrika