Gintaras - savybės, naudojimas ir juvelyriniai dirbiniai I ADORO juvelyrika
Dovanos I Sužadėtuvių žiedai I Vestuviniai žiedai I Fb: Kitokia Juvelyrika
Gintaras - kas tai yra, iš kur jis kilęs, kam jis naudojamas, kaip jį atpažinti, kokiomis savybėmis pasižymi ir kam verta jį dovanoti?
Gintaras - ši neįprasta iškastinė derva, dažnai vadinama „Baltijos auksu“, jau tūkstančius metų žavi žmones savo paslaptingumu.
Gintaras dažniausiai siejamas su Baltijos jūros pakrante, tačiau jo galima rasti įvairiuose pasaulio kampeliuose - nuo Dominikos Respublikos pakrantės iki atokių Sicilijos paplūdimių. Nors paprastai jis vadinamas brangakmeniu, iš tikrųjų tai suakmenėjusi priešistorinių medžių derva, kuri per milijonus metų patyrė fosilizacijos procesus.
Ši unikali medžiaga, vertinama nuo antikos laikų ir šiandien džiugina juvelyrus bei kolekcininkus savo šiltu blizgesiu, lengvumu bei gebėjimu priešistorinių inkliuzų pavidalu saugoti prieš milijonus metų išlikusias paslaptis.
Turinys
1. Kas yra gintaras? Pagrindinė informacija
2. Pavadinimo „gintaras“ kilmė
3. Gintaro spalvos - kokių spalvų jis gali būti?
4. Gintaro naudojimo būdai - kaip jis naudojamas?
5. Gintaro rūšys - kokių rūšių yra gintaro?
6. Kaip atskirti tikrą gintarą nuo padirbto?
7. Gintaro simbolika ir jo reikšmė.
8. Gintaro savybės - ką verta žinoti?
9. Kontraindikacijos nešiojant gintarą.
10. Kam puikiai tiks papuošalai su gintaru?
11.Ar gintaras gera idėja dovanai?
Kas yra gintaras? Pagrindinė informacija
Gintaras - mineralas, nors priimta jį vadinti akmeniu. Tai sukietėjusi spygliuočių medžių derva jūroje.
Gintarai tikriausiai susiformavo paleogene, maždaug prieš 40 mln. metų. Jie skaidrūs, o jų kietumas pagal Moso skalę yra 2-2,5. Juose gali būti saugomi prieš tūkstančius metų išlikę suvenyrai. Tai vadinamieji organiniai intarpai - dažniausiai vabzdžiai, kuriuos šiame skaidriame akmenyje galima pamatyti plika akimi.
Pavadinimo gintaras kilmė
Seniausias šio mineralo pavadinimas - elektronas - kilęs iš graikų kalbos. Šis žodis reiškia „kilęs iš saulės“ ir „akmuo, kuris traukia“. Senovės romėnai gintarą vadino succinum.
Šis žodis kilęs iš lotynų kalbos žodžio sucus, reiškiančio sultis. Senojoje germanų kalboje šis mineralas buvo vadinamas bernšteinu - žodis reiškia „akmuo, kuris dega“.
Gintaro panaudojimas - kaip jis naudojamas?
Jau bronzos amžiuje graikai nešiojo papuošalus su gintaru. Senovės tautos šį „akmenį“ naudojo karoliams, laidotuvių papuošalams, talismanams ir amuletams nuo nelaimių gaminti. Dar ir šiandien jis, be kita ko, puošia elegantiškus auskarus, vėrinius ir brošiūras.
Senovės mokslininkai gintarui priskyrė gydomųjų savybių. Ir šiandien natūraliosios medicinos šalininkai šiuos akmenis naudoja skydliaukės, širdies ar astmos ligoms gydyti. Iš gintaro gaminami tepalai nuo reumatinių skausmų.
Baltijos šalyse iš šio mineralo buvo gaminami amuletai, relikvijoriai, skulptūros ir muzikos instrumentai. XVIII a. Prūsijos karaliaus prašymu buvo sukurtas Gintaro kambarys - Frydricho Vilhelmo darbo kabineto baldai, pagaminti vien iš gintaro. Tačiau šis valdovas jį paliko kaip dovaną Rusijos carui. Rūmai galiausiai buvo prarasti per Antrąjį pasaulinį karą.
Mineralas taip pat naudojamas pramonėje, kaip dažų ir tirpiklių sudedamoji dalis. Tuo tarpu iš gintaro išgaunama gintaro rūgštis naudojama natūralios kosmetikos gamyboje. Gintaras vertinamas dėl savo spalvos - dažniausiai jis saulėto atspalvio.
Gintaro spalvos - kokių spalvų jis gali būti?
Skaidrus gintaras paprastai turi šiltą atspalvį. Jis gali būti auksinis, medaus, raudonas, oranžinis. Retais atvejais pasitaiko mėlynojo, žalsvojo ar baltojo gintaro. Pastarasis labai retas, todėl vertingiausias iš visų gintarų.
Gintaro spalva priklauso nuo jame esančių oro burbuliukų dydžio, aplinkos, kurioje jis susidarė, ir jame esančių organinių medžiagų rūšies.
Gintaro rūšys?
Dažniausiai pasitaikančios gintaro rūšys yra šios:
Baltijos gintaras skaidrus (permatomas ir drumstas), gelsvas, pieno baltumo arba rudas;
Dominikos - juose dažnai būna fosilijų; jie gali turėti mėlyną atspalvį ir būti fluorescenciniai; išsiskiria mažesniu gintaro rūgšties kiekiu nei kitos šios fosilijos atmainos;
Sicilijos (simetitas) - jie tamsiai raudoni arba mėlyni ir fluorescenciniai - šviečia pačiomis įvairiausiomis spalvomis.
Kaip atskirti tikrą gintarą nuo netikro?
Norėdami patikrinti, ar gintaras tikras, atlikite testą:
pažvelkite į jį - jis turi turėti netaisyklingų intarpų;
padegti - jis turėtų degti ryškia liepsna ir skleisti dervos, balzamiko kvapą;
į puodą su sūdytu vandeniu įmeskite nedidelį gintarą - tikras gintaras plūduriuos.
Gintaro simbolika ir reikšmė
Gintaras - energijos, saulės ir gyvybės simbolis - tokia simbolika kildinama iš mitologijos bei senovės tikėjimų. Senovės graikai tikėjo, kad jame užrakintas saulės spindesys ir gamino gintarinius apsauginius amuletus.
Tą patį darė ir senovės romėnai. Gladiatoriai, prieš eidami į areną, ant kaklo kabindavo gintarinius talismanus su užrašu „Aš nugalėsiu“. O senovės slavai akmenį naudojo religinėse apeigose. Jie tikėjo, kad gintaras gali sujungti žmonių pasaulį su mirusiųjų pasauliu.
Gintaro savybės - ką verta žinoti?
Natūralūs gintarai lengvi - jų tankis svyruoja tarp 0,96-1,096 g/cm3, netvarkingos vidinės struktūros, savo sudėtyje turi apie 3-8 % gintaro rūgšties (C4H6O4), kuri, be kita ko, padeda slopinti uždegiminius procesus. Jų sudėtis - juose yra iki 81 % anglies, iki 11 % vandenilio, iki 15 % deguonies ir apie 0,5 % sieros. Jie pasižymi elektrostatinėmis savybėmis - patrynus, pavyzdžiui, plaukų ar vilnos pluoštus, gintaras įsielektrina, todėl juos prie savęs pritraukia.
Amžinas akmuo
Gintaras vadinamas „amžinuoju akmeniu“, nes veikiamas išorinių veiksnių jis keičia savo spalvą. Per 15-20 metų šviesūs atspalviai tampa vis labiau oranžiniai ir raudoni. Tai vienintelė iškastinė derva, turinti tokį didelį gintaro rūgšties kiekį (3-8 %). Jis daugiausia kaupiasi išoriniame sluoksnyje - žievėje.
Kontraindikacijos dėvėti gintarą
Kontraindikacijų dėvėti gintarą nėra. Papuošalai su šiais akmenimis saugūs ir niekam nepakenks. Tačiau žmonės, kurie alergiški gintaro rūgščiai, turi vengti papildų, tepalų ir kosmetikos priemonių, kurių sudėtyje yra šio cheminio junginio. Priešingu atveju galima alerginė odos reakcija ir savijautos pablogėjimas.
Kadangi gintaras saugus sveikatai, jis turi platų entuziastų ratą - tačiau ar jis tinka visiems?
Kam puikiai tiks papuošalai su gintaru?
Papuošalai su gintaru patiks natūralių papuošalų žinovams, vertinantiems klasikinę eleganciją ir tikintiems šio mineralo gydomosiomis savybėmis. Manoma, kad jis ypač tinka šauliams. Pakabukai, karoliai ar apyrankės su gintaru - tai papuošalų klasika, kuri tiks kiekvieną dieną. Be to, šiuos papuošalus galima laikyti dvasiniais talismanais, saugančiais nuo nesėkmių. Nors papuošalai su gintaru yra ir klasikiniai, ir neįprasti, ar tai tikrai gera idėja dovanai?
Gintarinių papuošalų dovanojimo tradicijos
Lietuvių liaudies tradicijose gintaras buvo ypač svarbi dovana. Kuršių regione gintaras dažniausiai buvo užsakomas jaunai merginai prieš vedybas ir dovanojamas vyro. Pagal vietos tradiciją, jaunikis galėjo dovanoti gintarą merginai tik kaip oficialų meilės pripažinimą - tokios dovanos priėmimas reiškė susitarimą gyventi kartu.
Ar gintaras gera dovanų idėja?
Gintariniai papuošalai neabejotinai tinkama dovana - jie nepavaldūs laikui, elegantiški ir, kaip manoma, gali apsaugoti savo savininką nuo nelaimių. Dovanodami jį kitam asmeniui dovanojate kažką daugiau nei papuošalą. Tai gražus, originalus suvenyras visam gyvenimui. Todėl žiedas ar vėrinys su gintaru bus puiki dovana gimtadienio, vestuvių metinių bei kitų švenčių proga. Gintaras taip pat gali slėpti tūkstančių metų senumo relikvijas - jis unikalus, elegantiškas ir intriguojantis.
ADORO juvelyrika